Блог

30.04.2020

Головне про вакцинацію

Головне про вакцинацію

 

Вакцинація — найефективніший спосіб захисту від інфекційних захворювань шляхом введення в організм людини ослаблених штамів мікроорганізмів та вірусів, вбитих мікробів, очищеного матеріалу, синтетичних вакцин. Імунна система реагує на введену вакцину, виробляючи імунітет проти інфекції.

 

З чого роблять вакцини?

Головний компонент – це патоген. 

В живих вакцинах знаходиться «безплідний» патоген-мутант. Він не може розмножуватися – і це робить його беззахисним перед імунною системою. Але за всіма іншими параметрам він дуже схожий на природний – тому організм на нього відреагує і навчиться знищувати.

Такі вакцини використовують для захисту від найнебезпечніших інфекцій: кору, краснухи, вітрянки, туберкульозу і поліомієліту. Вони найефективніші, але є нюанс: людям з дефектами імунної системи такі щеплення протипоказані. 

У інактивованих вакцинах патоген убитий: заразитися неможливо. Інактивована вакцина не така ефективна, як жива, але і її досить, щоб захиститися від грипу, менінгококу, коклюшу, гепатиту А.

У субодиничних вакцинах немає цілого патогену, а є його тільки частини. Їх імунна система розпізнає ще гірше, тому в них додають допоміжну речовину – ад’ювант. Він краще зберігає частини патогена і дратує вроджену імунну систему – а той підсилює сигнал і стимулює більш тривалу реакцію адаптивної імунної системи. Найчастіше в якості ад’юванта використовують солі алюмінію.

Є ще один тип вакцин – вони містять інактивовані мікробні токсиниМікроб виробляє отруйну речовину – в лабораторії його знешкоджують, але при цьому воно продовжує викликати вироблення антитіл. Цей механізм лежить в основі вакцин проти дифтерії та правця.

 

Що таке колективний імунітет, і навіщо він потрібен?

Вакцинація – це найкращий і часом єдиний спосіб захисту від багатьох смертельно небезпечних інфекцій. Але, на жаль, він не всім підходить: у деяких людей імунна система занадто слабка навіть для щеплення. І для них єдина надія протистояти інфекції – це колективний імунітет.

Але багато людей, прочитавши міфи про шкоду вакцинації, відмовляються робити вакцинацію собі та своїм дітям, що шкодить не тільки особисто їм, але й людям з слабкою імунною системою, шанси яких одужати наближаються до нуля.

 

Що краще: природний імунітет чи імунітет від щеплення?

Один з улюблених аргументів антищепленників – «неповноцінність» отриманого від них імунітету. Мовляв, краще перехворіти один раз, щоб сформувався природний імунітет. 

Що ми можемо сказати, крім того, що це повна нісенітниця:

1. Вчені не просто так розробляють всі ці вакцини – інфекції, від яких вони захищають, небезпечні. 

2. Такі захворювання можуть просто взяти і зламати імунну систему. Вони можуть спричинити імунодефіцити та аутоімунні захворювання.

3. Той же кір, наприклад, вміє «обнуляти» імунітет. Він нападає на клітини адаптивної імунної системи – ті самі, які зберігають пам’ять про віруси. За кілька тижнів кір завдає шкоди, яку можна порівняти з першими 10 роками нелікованою ВІЛ-інфекції.

«Природний» імунітет від інших інфекцій обійдеться також дорого: краснуха у вагітних призводить до вроджених дефектів у дитини, гепатит В – до раку печінки, і т.д.

 

Щеплення точно безпечні?

Так. Їх дія на організм вивчена вздовж і поперек, перед виходом на ринок будь-яка вакцина проходить ретельну перевірку в декілька етапів.

 

Тоді звідки стільки повідомлень про побічні ефекти та ускладнення?

У щеплень (як і у всіх медичних препаратів) бувають побічні ефекти. Може піднятися температура, боліти місце уколу, з’явитися легкий нежить. Це нормальна реакція організму на зустріч з патогеном, особливо якщо людина робить щеплення вперше. Все пройде само собою.

Ускладнення ж бувають в основному не через щеплення, а через людські помилки: не врахували індивідуальні протипоказання, не так зберігали вакцину, невірно провели саму процедуру вакцинації. Але трапляється рідко: якщо лікар не зовсім дурень, він прекрасно знає, що і як потрібно робити.

І зовсім рідко – одна на мільйони введених доз викликає індивідуальну важку реакцію на певну вакцину. Це трапляється набагато рідше, ніж ускладнення від самого захворювання.

 

Чому дорослі також повинні вакцинуватись?

1. Не всі щеплення дають довічну гарантію, їх потрібно відновлювати.

2. Є такі вакцини, які призначені тільки для дорослих.

3. Щороку в світі з’являються все кращі нові препарати: якщо у вашому дитинстві вакцинації від якоїсь інфекції не існувало, не факт, що її немає і зараз.

4. Деякі щеплення показані тільки людям певних професій або ж майбутнім батьками.

5. А деякі – тільки тим, хто подорожує по екзотичним країнам.

6. Не всі знають, від чого їм робити щеплення (і чи робили взагалі) в дитинстві.

7. Деякі віруси мутують. Тому склади вакцин з часом змінюються.

 

Вакцинуйтеся та будьте здорові!
Блог