Блог

30.04.2020

Вакцинація: коли та кому слід робити

Вакцинація: коли та кому слід робити

 

У минулій частині ми вже писали, навіщо людям вакцинуватися, які можуть бути наслідки відсутності щеплень та спростували кілька міфів. Сьогодні поговоримо про захворювання, проти яких бажано робити щеплення.

 

› Грип

Кому: всім, але особливо ВОЗ радить зробити щеплення літнім людям, дітям, вагітним, медпрацівникам і людям з хронічними захворюваннями.

Коли: щороку до початку сезону. Найкраще – до кінця жовтня. Віруси грипу дуже хитрі: вони постійно мутують, тому двічі на рік вчені оновлюють склад вакцин.

 

› Кашлюк, дифтерія і правець

Кому: всім дорослим, але особливо – тим, хто знаходяться поруч з дітьми молодше року.

Коли: За українським Календарем профілактичних щеплень, кожні 10 років потрібно ревакцинуватись від дифтерії і правця. CDC рекомендує оновлювати захист ще й від кашлюку.

 

› Гепатит А

Кому: вакцинація показана тільки людям із груп ризику (споживачам рекреаційних наркотиків; особам, котрі збираються в країни, в яких вірус ендемічний; чоловікам, які мають статеві стосунки з чоловіками; пацієнтам з хронічними захворюваннями печінки).

При наявності в країні низького рівня санітарних умов та небезпечності харчових продуктів, щеплення бажано робити всім.

Як: щеплення робиться в два підходи з інтервалом між дозами від 6 до 12 місяців (іноді – до 60 місяців).

 

› Гепатит В

Кому: щеплення стане в нагоді всім бажаючим – фактори ризику враховувати не обов’язково.

Як: по схемі 0-1-6 (перша доза, потім друга через місяць, потім третя через шість місяців після першої).

 

› Кір, епідемічний паротит, краснуха

Кому: всім, хто народився починаючи з 1957 року, не хворів і не вакцинувався двічі.

Як: нещепленим – 2 дози з інтервалом мінімум в 4 тижні. Може бути рекомендовано введення третьої дози в певних обставинах під час спалаху паротиту.

 

› Вітряна віспа

Кому: всім, хто не перехворів.

 

› Оперізуючий лишай

Кому: людям після 60-ти років, які коли-небудь хворіли вітрянкою (в деяких країнах – після 50-ти, якщо потрапляєте в зону ризику).

 

› Кліщовий енцефаліт

Кому: тим, хто живе в регіонах, в яких це захворювання поширене, а також тим, хто планує в них приїхати в теплу пору року.

Як: 2 дози з мінімальним інтервалом 1 місяць, потім – ревакцинація через рік. Далі – одне щеплення раз в 3 року. Перші два щеплення потрібно зробити за 2 тижні до в’їзду в неблагополучну територію.

 

› Менінгококова інфекція

Кому: людям з групи ризику до 24 років включно (в різних країнах межа може трохи відрізнятися). CDC рекомендує робити щеплення, якщо ви першокурсник і живете в гуртожитку, служите в армії, подорожуєте по країні, де поширене захворювання, а також при деяких серйозних захворюваннях і при прийомі певних ліків.

Як: 2 дози з інтервалом не менше 8 тижнів. Кожні 5 років – ревакцинація, якщо ризик залишається.

 

› Пневмококова інфекція

Кому: людям після 60 років (плюс люди з групи ризику: з хронічними захворюваннями,

імунодефіцитами і т.д.).

Як: CDC рекомендує одну дозу PCV13, потім через рік одну PPSV23.

 

› Вірус папіломи людини (ВПЛ)

Кому: дорослим до 26 років, але краще – підліткам до початку статевого життя.

 

Можете також пройти тест CDC: він покаже, від яких захворювань вам потрібно зробити щеплення (запитання англійською, але вони дуже прості, і перекладач не сильно змінює сенс).

 

Це загальні рекомендації: вони потрібні, щоб ви зробили план дій, не забули вчасно ревакцинуватись і не прогавили «вікові» щеплення. Ваш лікар може що-небудь змінити: підсумковий графік залежить від того, чим ви хворієте або хворіли, чи прищеплювалися раніше, вагітні ви, чи є у вас алергія на компоненти вакцин і т.д. Тому перед щепленням проконсультуйтеся у свого лікаря.

Не забувайте робити щеплення та будьте здорові!
Блог