26.05.2020

Скринінгові тести: які планові обстеження вам слід додати у свій список

 

Багато захворювань можуть роки протікати без жодних симптомів, руйнуючи весь організм. Тому дуже важливо періодично робити скринінгові тести, навіть якщо вас нічого не турбує. Це допоможе виявити проблему на ранній стадії та вирішити її перед появою ускладнень.

 

Щоб скласти точний список обстежень, проконсультуйтеся з лікарем: план може змінюватися в залежності від вашого віку, стану здоров’я, спадковості і ще багато чого.

 

 

ІМТ (Індекс маси тіла)

 

Ожиріння – один з головних факторів ризику серцево судинних захворювань, діабету, раку і ще багатьох серйозних проблем зі здоров’ям.

 

Дорослим слід турбуватися, якщо:

 

 • ІМТ менше 18,5 – це недостатня вага;

 

 • ІМТ більше або дорівнює 25 – надмірна вага;

 

 • ІМТ більше або дорівнює 30 – це вже ожиріння.

 

Проте ІМТ – приблизний критерій: він може збрехати, якщо ви, наприклад, бодібілдер. За останніми даними, альтернативою ІМТ може стати ваша талія – ​​точніше, її обсяг. Чоловікам варто затурбуватися, якщо вона більше 102 см, жінкам – якщо більше 88 см.

 

 

Артеріальний тиск

 

Навіть якщо ви молоді і начебто здорові, кожні 3-5 років вам повинні перевіряти артеріальний тиск. Якщо ви старше 40 років або у вас є фактори ризику (такі як ожиріння, високий тиск) – щороку.

 

 

Депресія

 

Як часто потрібно проходити цей скринінг, поки невідомо, проте він рекомендується всім дорослим. Запідозрити у себе депресію можна самостійно: досить пройти онлайн тест. Але поставити діагноз і призначити лікування може тільки лікар!

 

 

Холестерин

 

З 21 року – кожні 4-6 років потрібно здавати аналіз, який відображає 4 важливих показники: загальний холестерин, ЛПНЩ, ЛПВЩ і тригліцериди. Якщо у вас є ожиріння або діабет, або у вашій родині були випадки хвороб серця, лікар може порекомендувати перевіряти рівень холестерину частіше.

 

 

Стоматологічний огляд

 

Простіше вилікувати карієс, ніж дочекатися запалення і рецепта на антибіотики. Загальна рекомендація частоти огляду – 6 місяців, але вона може змінюватися в залежності від вашого догляду за зубами. 

 

 

Серцево-судинні захворювання

 

Чоловікам у віці 65-75 років, які коли-небудь курили, потрібен скринінг аневризми черевної аорти. А ось проходити ЕКГ щороку, якщо у вас немає ні симптомів, ні чинників ризику (похилий вік, куріння, ожиріння і т.д.) – не потрібно.

 

 

Глюкоза

 

Дослідження тривають, але поки що дорослим від 40 до 70 років з надлишковою вагою або ожирінням рекомендується здавати аналіз раз в 3 роки. Якщо є додаткові фактори ризику, лікар може змінити ці терміни.

 

 

Остеопороз

 

Такий скринінг допомагає запобігти остеопорозних переломів. Він рекомендується жінкам старше 65 років без факторів ризику (стану і прийому ліків, які можуть викликати вторинний остеопороз, а також low-trauma fractures. Цей термін означає переломи, отримані після падіння з висоти вашого росту або нижче).

 

 

Гепатит В і С

 

На гепатити B і C потрібно перевірятися групі ризику:

 

 • людям, які сидять на ін’єкційних наркотиках;

 

 • чоловікам, які займаються сексом з іншими чоловіками;

 

 • людям, інфікованим ВІЛ;

 

 • всім, хто займався незахищеним сексом з партнерами, які могли бути заражені.

 

Здати аналіз на гепатит C також потрібно, якщо ви робили тату у несертифікованого майстра, вживали наркотики через ніс або якщо ви народилися між 1945 і 1965 роками.

 

 

ВІЛ

 

 • хоча б раз – всім людям 13-64 років;

 

 • вагітним жінкам при першому візиті та додатково в третьому триместрі, якщо у них підвищений ризик;

 

 • всім, хто гіпотетично міг заразитися будь-якими ЗПСШ;

 

 • раз на рік або частіше – людям з групи ризику.

 

 

Інші ЗПСШ

 

Всім, хто займається сексом, потрібно здавати аналізи. Але тут ми не можемо навести якісь конкретні рекомендації, тому що вони залежать від дуже багатьох факторів: як ви захищаєтеся, як часто змінюєте партнерів, чи сплять ваші партнери з кимось ще й т.д. Тому обговорюйте графік перевірок зі своїм лікарем.

 

І, звісно, якщо у вас був незахищений секс та невідомо, чи є якісь ЗПСШ у партнера / партнерки – варто перевіритися позапланово. Звичайний набір – гонорея, хламідіоз, сифіліс, ВІЛ, трихомоніаз (для жінок), герпес 2-го типу та інфекція, викликана Mycoplasma genitalium.

 

 

Туберкульоз

 

Потрібен людям, які народилися або живуть в країнах з підвищеною захворюваністю. 

 

ВОЗ пропонує такий алгоритм для скринінгу у дорослих і дітей старше 10 років. Спочатку лікар розпитує про симптоми і фактори ризику. Якщо вони є, направляє на рентгенографію. Якщо знімки викликають підозру, проводять аналіз харкотиння. Якщо він негативний, мокроту додатково перевіряють за методом ПЛР. Лікар також може призначити шкірний тест або аналіз крові. Флюорографію вважають спірним методом.

 

 

Колоректальний рак

 

Починаючи з 50-75 років – колоноскопія кожні 10 років. Це золотий стандарт. Якщо таке дослідження вам не підходить, лікар може призначити аналіз калу раз на рік або КТ колонографія кожні 5 років. Після 75 років – за показаннями.

 

 

Рак молочної залози

 

Жінкам – раз на рік на огляд. Починаючи з 40 років – мамографія раз в 1-2 роки. Якщо у вас в родині були випадки раку грудей, яєчників, маткових труб або очеревини, лікар також може призначити генетичний тест.

 

 

Рак шийки матки

 

З 21 до 29 років – огляд гінеколога, ПАП-тест, аналіз на ВПЛ раз в рік. З 30 до 65 років – раз на 3 роки.

 

 

Рак легенів

 

З 55 до 80 років – комп’ютерна томографія в низьких дозах (LDCT) – курцям і тим, хто кинув в останні 15 років. Але не всім: щоб розрахувати, чи потрібен вам цей скринінг, помножте, скільки пачок ви викурюєте в день, на ваш стаж куріння. Наприклад, 2 пачки на 15 років = 30. Якщо отримана цифра більше 30 – вам потрібен.

 

 

Рак простати

 

Стандартних рутинних досліджень немає, але лікар може запропонувати пальцеве дослідження або тест на простат-специфічний антиген (PCA). Обговоріть це з лікарем, якщо вам вже виповнилося 45, або якщо у вас погана спадковість.

 

 

Рак шкіри

 

Поки що не вистачає доказів того, що загальний огляд тіла лікарем допомагає в профілактиці цього захворювання. Тому CDC рекомендує просто повідомляти лікаря про будь-які незвичні родимках або зміни на шкірі. Якщо у вас підвищений ризик, можуть знадобитися додаткові огляди.

 

 

Пам’ятайте, що цей список – орієнтир, а не керівництво. Які обстеження потрібні саме вам, може сказати тільки лікар на очному прийомі.

 

 

Слідкуйте за своїм здоров’ям та будьте здорові!

Блог