10.04.2020

Коронавірус: що робити?

 

Коронавірусна хвороба 2019 (COVID-19) — це гостре вірусне захворювання, що характеризується переважним ураженням дихальної системи та шлунково-кишкового тракту, та яке вперше виникло в китайському місті Ухань. Причиною хвороби став коронавірус SARS-CoV-2, циркуляція якого в людській популяції була до грудня 2019 року невідомою. ВООЗ визнала пандемію коронавірусу надзвичайною ситуацією, а країни по всьому світу ввели карантин, який в Україні почався з 12 березня і продовжується по тепер.

 

Профілактика коронавірусу

 

1. Мийте руки
Руки – найбільші рознощики мікроорганізмів. Для якісного миття рук потрібно 30-40 секунд та дотримання алгоритму дій.
Якщо у вас немає можливості помити руки, продезінфікувати їх антисептиком з таким самим алгоритмом дій, як і при митті.

 

2. Ізолюйтеся від людей
Намагайтеся якомога менше контактувати з людьми. Якщо ж така необхідність виникла – дотримуйтесь дистанції 1,5 м.

 

3. Не торкайтеся обличчя
Особливо очей, носа та рота: так ви самі підсаджує збудників в місця, де їм найпростіше проникнути всередину.

 

4. Кашляйте і чихайте в серветку
А потім відразу викидайте її і мийте / обробляйте руки. Якщо серветки поруч немає – робіть це в згин ліктя. Тому що якщо ви раптом хворі, віруси з’являться на ваших долонях – а потім і на всіх предметах, до яких ви будете торкатися.

 

5. Не діліться предметами особистої гігієни
Це рушники, помади, постільна білизна, зубні щітки, посуд і т.д.

 

6. Прибирайте вдома
Щодня очищайте і дезінфікуйте поверхні, до яких ви часто торкаєтесь: столи, дверні ручки, вимикачі, стільниці, телефони, клавіатура, кнопка змиву на унітазі, крани. Використовуйте дезінфікуючий засіб або мило з водою. На час прибирання одягайте одноразові рукавички, а потім відразу ж викидайте їх.

 

Симптоми COVID-19

 

Симптоми коронавірусу дуже схожі на звичайний грип та ГРВІ: жар, кашель, температура, втома. Тому не слід панікувати, якщо ви виявили їх у себе, але все-одно повідомте про це вашого лікаря. Навіть якщо це і коронавірус, у 80% людей хвороба закінчується одужанням і без специфічних лікувальних засобів.
Затурбуватися потрібно, якщо з’явилося ускладнене дихання або задишка, біль або відчуття важкості в грудях, синюваті губи, блідість. Відразу ж зателефонуйте до сімейного лікаря, який проконсультує вас щодо подальших дій.
Важка форма хвороби в основному загрожує літнім людям, а також людям з серйозними захворюваннями: на артеріальну гіпертензію, захворюваннями серця, легенів, рак, діабет. Якщо ви відноситесь до цієї групи людей, максимально дотримуйтесь всіх порад щодо профілактики.

 

Що робити, якщо ви виявили у себе симптоми коронавірусу?

 

1. Повідомте свого лікаря та дослухайтеся до його порад

 

2. Самоізолюйтеся
Не виходьте з дому. Не пускайте в свою кімнату дбайливих родичів або, принаймні, тримайте їх на відстані не менше метра. Не діліться посудом, склянками, чашками, столовими приборами, рушниками або постільними приладдям.

 

3. Якщо це неможливо / якщо вам погано / якщо ви підозрюєте, що це все ж COVID-19, звертайтеся за медичною допомогою
Якщо ви відвідували ендемічні райони або спілкувалися з кимось, у кого діагностували коронавірус, обов’язково повідомте про це по телефону. Це допоможе лікарю захистити себе та інших пацієнтів.

 

4. Одягніть маску
Алгоритм:
1. Перед вдяганням маски вимийте ретельно руки милом 20-30 секунд, обробіть дезінфектором для рук, що містить етиловий спирт.
2. Правильно розташуйте маску внутрішньою стороною до обличчя. Зафіксуйте пластинку на переніссі. Гумки затягніть за вуха. Розтягніть та розташуйте маску так, щоб були вкриті ніс та рот. Одягніть маску щільно, щоб практично не було зазору між маскою та обличчям.
3. Не торкайтеся до маски під час її носіння, оскільки маска просякає частками, що містять слиз, мікроби та віруси – таким чином маска сама стає джерелом інфекції. Якщо все ж таки ви доторкнулися до маски, необхідно помити, продезінфікувати руки.
4. Не носіть маску довше 2 години.
5. Щоб зняти маску: не торкайтеся до передньої частини маски, а обережно, беручи маску за гумові фіксатори, зніміть та помістіть в пластиковий пакет, що можна закрити, та викиньте до смітника, що закривається.
6. Обов’язково помийте руки з милом та продезінфікуйте їх.
А далі – все як в профілактиці.

 

Не панікуйте, мийте руки та будьте здорові!

Блог